Болгарія знайшла новий варіант використання російських реакторів, які хоче купити Україна – експрем’єр Борисов

09:00 18.04.2025

Болгарія спробує використати два реактори ВВЕР-1000 російського виробництва для реалізації проєкту будівництва центрів обробки даних разом з США та Великою Британією, перш ніж домовлятися про їхній продаж Україні для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС.

Про це заявив експрем'єр Болгарії Бойко Борисов, а нині – лідер найбільшої в парламенті країни партії ГЕРБ, що входить до складу правлячої коаліції, передає болгарське інформагентство BТА, пише БізнесЦензор.

"Я хочу щось зробити з англійцями, з американцями, це буде щось величезне. Якщо вийде – вийде. Якщо ні – ми їх продаємо", – сказав Борисов.

За словами політика, саме він запропонував віцепрем’єру і голові "Болгарської соціалістичної партії" Атанасу Зафірову почекати з продажем реакторів Україні.

"Ми не продавали їх 10 років, ми можемо продати їх наступного місяця, ми можемо продати їх через п’ять місяців. Але до тих пір я хочу, щоб президент Трамп, Ілон Маск, Microsoft, Білл Гейтс були зацікавлені, якщо ми зможемо це зробити. Я не вірю, що є болгарин, який не хотів би, щоб тут був найпотужніший центр штучного інтелекту", – зазначив Борисов.

Борисов пояснив, що "представники трьох найбільших світових фондів", які мають винятковий інтерес до будівництва величезних центрів обробки даних, зв’язалися з цього приводу з Болгарією і попросили почекати з рішенням продати Україні реактори, щоб "поговорити з президентом США Дональдом Трампом".

За словами політика, будівництво дата-центрів – це нова мета для США та Великої Британії, але для них потрібні дві речі: постійний струм не менше 1000 МВт, який можуть виробляти ядерні реактори, газові чи теплові електростанції, а також наявність "великої річки для охолодження".

"Ми маємо найкращу інфраструктуру, найкращу систему електропередачі, кваліфіковану робочу силу та відібраних будівельників і підрядників для реакторів №7 і 8 (Козлодуйської АЕС, – ред.)", – пояснив Борисов.

За його словами, делегації з США вже прибули до Болгарії, щоб подивитися на реактори для Белене, а про їхній ідеальний стан свідчить зацікавленість України.

Він підкреслив, що Болгарія за підтримки американських фондів і спільно з Westinghouse повинна побудувати такі центри обробки даних, які будуть найкращим способом використання цих реакторів, і країна не повинна "віддавати 1 мільярд левів", продаючи їх. 

Раніше в уряді Болгарії заявили, що не продаватимуть Україні два російські реактори, які планували використати для Хмельницької АЕС.
 

Теми:

Ще на цю тему